تغذیه، رژیم و مواد غذایی مناسب برای افزایش قد

آیا نگران کوتاهی قد فرزندتان هستید؟ آیا فرزندتان به دلیل کوتاهی قد مورد زورگویی‌ها و تمسخر هم‌سن و سالانش شده است؟ آیا می‌خواهید راه های افزایش قد و غذاهای مناسب برای افزایش قد را بشناسید؟

487606_م872

پاسخ مثبت به پرسش‌های بالا بیانگر آن است که کودکتان رشد مناسبی نداشته است و قد وی متناسب با سن‌اش نیست. در ادامه این متن روشهای افزایش قد با کمک بهترین و سالم‌ترین برنامه غذایی را معرفی می‌کنیم و راهکارهای مناسب برای تشویق کودک به رعایت رژیم غذایی مفید را ارائه می‌دهیم تا در نهایت نمودار رشد کودک به حالت نرمال نزدیک شود.

فهرست مطالب

 تغذیه مناسب برای افزایش قد


عامل‌های گوناگونی در تعیین قد نقش دارند. ژنتیک یا وراثت عامل مهمی است که، با توجه به آن می‌توان بلندی قد کودک را پیش‌بینی نمود. خوردن مواد مغذی مناسب برای افزایش قد اهمیت بسیار دارد.

هورمون رشد انسانی (HGH) که توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود، قد کودک را تنظیم می‌کند. ترغیب کودک به خوردن غذاهای افزایش دهنده تولید این هورمون افزایش قد کودک را تضمین می‌کند.

شیر، سبزیجات و میوه‌های تازه، غلات، بلغور جو دو سر، تخم‌مرغ، مرغ، دانه سویا، لبنیات، گوشت گاو و ماهی بهترین غذاهای افزایش دهنده قد هستند.

میوه و سبزی

میوه‌ها منبع غنی ویتامین A هستند. همگی می‌دانیم که میوه‌ها و سبزیجات موادی مغذی و ضروری برای سلامتی هستند؛ بااین حال ممکن است بسیاری از سودمندی این مواد برای افزایش قد کودکان اطلاع نداشته باشند، حال آن‌که میوه و سبزی حاوی ویتامین A، یعنی ویتامین ضروری برای رشد استخوان است. هویج، سیب‌زمینی، اسفناج و انبه غذاهایی سرشار از ویتامین A هستند. به والدین توصیه می‌شود، تا سعی کنند روزانه 3 تا 5 وعده میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی فرزندان خود بگنجانند. اگر شما از جمله والدینی هستید که هر روز با کودک خود بر سر خوردن سبزیجات کشمکش دارید، بهتر است با به کارگیری ایده‌هایی خلاقانه این مواد مغذی را اشتهابرانگیز کنید؛ برای مثال: می‌توانید چند برش میوه را به برشتوک صبحانه اضافه کنید، برای خوشمزه‌تر شدن سبزیجات از عصاره گوشت استفاده کنید، یا با اندکی خامه و میوه‌های خوشمزه سالاد میوه‌ای لذیذ تهیه کنید.

شیر

why-young-children-need-milk-sudocrem

شیر کلسیم و ویتامین D لازم برای استخوان‌ها را تامین می‌کند. شیر منبعی غنی از کلسیم و ویتامین D است، که برای رشد استخوان‌های کودکان ضروری هستند. کودکان باید روزانه سه نوبت شیر یا فراورده‌های تهیه شده از شیر مانند ماست یا پنیر مصرف کنند تا کلسیم و ویتامین D مورد نیاز روزانه‌شان فراهم شود. ضمناً اگر کودک زیر 2 سال دارید، باید اطمینان حاصل کنید که شیر کامل می‌آشامد، چرا که چربی موجود در شیر کامل برای رشد مغز مفید است. با اضافه کردن پودر شکلات به شیر یا تهیه شیک‌های خوشمزه می‌توان کودک را ترغیب به آشامیدن شیر بیشتر کرد.

غلات

Grain

غلات کامل و سبوس‌دار انرژی لازم برای افزایش قد را تامین می‌کنند. کودک برای افزایش قد نیاز به کالری دارد. هر چند تمامی مواد غذایی داری کالری هستند، اما بیشتر کالری غلات از کربوهیدرات‌هایی به دست می‌آید که منبع اصلی انرژی برای رشد کودک هستند. با گنجاندن غلات کامل در تغذیه کودک می‌توان مطمئن شد که، کودک روزانه مقادیر مناسبی از روی، منیزیم و ویتامین B، یعنی مواد ضروری برای رشد را دریافت می‌کند.

دفعه بعد که برای خرید برشتوک، نان یا ماکارونی به فروشگاه می‌روید، دقت کنید که حتماً از غلات کامل و سبوس‌دار تهیه شده باشند. به علاوه محصولاتی را در سبد خرید خود قرار دهید که از غلات متفاوتی مانند جو، گندم و خاویار گیاهی تهیه شده باشد.

تخم مرغ

hard-cooked-eggs

تخم مرغ منبع پروتیئن است. دریافت پروتیئن کافی از طریق برنامه غذایی برای رشد طبیعی کودک ضروری است و تخم مرغ سرشار از پروتئین است. پس در وعده صبحانه بشقابی لذیذ از املت یا تخم مرغ آب‌پز روی میز بگذارید. از این گذشته کودکی که پروتئین کافی دریافت کرده باشد، در طول روز انرژی بیشتری خواهد داشت.

گوشت

cooking825_300c

گوشت حاوی پروتئین و آهن فراوان است. گوشت یکی از منابع مناسب آهن است و کمبود آن رشد و بزرگ شدن کودک را به تاخیر می‌اندازد. اگر کودک میلی به خوردن گوشت ندارد، روش‌های مختلف پخت گوشت را امتحان کنید تا در نهایت بشقابی را مقابل کودک بهانه‌گیرتان بگذارید که نتواند دست رد به سینه آن بزند. به هیچ وجه تسلیم بهانه‌گیری کودک نشوید و سرو گوشت را متوقف نکنید، چرا که ذائقه دوران کودکی به تدریج تغییر می‌کند.

بلغور جو دو سر

بلغور جو دوسر حاوی پروتیئن بسیار و چربی پایین است، به همین دلیل یک غذای فوق‌العاده محسوب می‌شود. بلغور جو دوسر برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان مفید است. بنابراین مطمئن شوید که این ماده مغذی در برنامه غذایی روزانه کودک وجود داشته باشد.

اسفناج

spinach

اسفناج یکی از مواد غذایی فوق‌العاده و سرشار از آهن است. اگرچه پیش‌تر به اهمیت سبزیجات و میوه‌ها اشاره کردیم، اما چون این سبزی علاوه بر دارا بودن خواص فوق منبع آهن و کلسیم نیز هست، لازم دیدیم که بخش جداگانه‌ای را به آن اختصاص دهیم. اگر کودکتان از خوردن این سبزی مفید برای افزایش قد خودداری می‌کند، راه‌حل ساده و مفرحی وجود دارد. با هم به دیدن یک قسمت از کارتون ملوان زبل بنشینید تا از آن به بعد خود کودک داوطلب خوردن اسفناج شود.

هر چند نمی‌توان از نقش ژنتیک در بلندی قد صرف نظر کرد، اما داشتن رژیم غذایی متعادل فرصت مناسبی را در اختیار کودک می‌گذارد تا بلندتر شود و به حداکثر قد احتمالی برسد.

دانه سویا

دانه سویا در میان غذاهای گیاهی غنی‌ترین منبع پروتئین به شمار می‌رود. سویا در خالص‌ترین شکل خود دارای پروتئین یعنی ماده‌ای است که برای رشد استخوان و بافت کودکان ضروری است.

لبنیات

یکی از مواد مغذی که قد را به شیوه‌ای طبیعی و سریع افزایش می‌دهد لبنیات است. مواد لبنی مانند پنیرو ماست منابعی سرشار از ویتامین‌های A، B، D و E و پروتئین و کلسیم هستند. همان طور که گفته شد کلسیم و ویتامین D برای افزایش قد مفید است.

ماهی

fish-plate-with-lemon-slices

ماهی یکی از بهترین مواد غذایی افزایش دهنده قد است. ماهی قزل‌آلا و تن دو نوع ماهی سرشار از پروتئین و ویتامین D هستند. مصرف ماهی تن برای افزایش قد کودک مفید است.

سعی کنید ده ماده غذایی فوق را به طور منظم در برنامه غذایی کودک بگنجانید تا هم قدش بلندتر شود و هم فرایند رشد سالمی داشته باشد. هنگام تهیه غذا برای فرزندتان نکته‌های گفته شده در این مقاله را به یاد بیاورید تا هرچه سریع‌تر شاهد بلندی قد کودکتان باشید، از سالم بودن رژیم غذایی وی اطمینان حاصل کنید، تنوع بیشتر و رنگ و بوی بهتر به غذای وی بدهید و جوانه‌های چشایی وی را تربیت کنید. البته به جز تشویق کودک به خوردن غذای سالم باید وی را ترغیب کنید تا فعالیت داشته باشد و زمان بیشتری را در زمین بازی و فضای باز سپری کند. به علاوه اهمیت حالت اندامی مناسب را از یاد نبرید تا هر چه سریعتر نگرانی‌تان در مورد کوتاهی قد فرزندتان برطرف شود.