درمان اختلال نعوظ در مردان چیست؟

اختلال نعوظ، یا ناتوانی جنسی مردانه، عبارت است از ناتوانی در رسیدن به نعوظ (سفتی آلت مردانه) پایداری یا حفظ آن به مدتی که بتوان یک سکس رضایت‌بخش داشت. برای حفظ نعوظ، می‌بایست خون بتواند به آلت جریان یافته و تا زمان رسیدن به ارگاسم در آن باقی بماند.

اغلب مردان، گاه و بیگاه دچار مشکل نعوظ می‌شوند. در مواردی که اختلال نعوظ مکرراً اتفاق می‌افتد، باید برای درمان به پزشک مراجعه کرد. بروز اختلال نعوظ در هر سنی امکان داشته، اما اغلب در مردان بالای 65 سال دیده می‌شود. این عارضه، در 70% موارد ناشی از مشکلات فیزیکی، حدوداً 10% تا 20% ناشی از مسائل عاطفی، و 10% تا 20% نیز ناشی از مخلوطی از مشکلات فیزیکی و عاطفی است.

اختلال نعوظ غالباً ناشی از یک مشکل فیزیکی مانند یک بیماری یا عوارض جانبی داروها است.

فهرست مطالب

علت‌ها و دلایل


شایع‌ترین علت اختلال نعوظ مشکلات پزشکی تأثیرگذار بر رگ‌های خونی و جریان خون ورودی به آلت هستند. این مشکلات عبارتند از سخت شدن سرخرگ‌ها (تصلب شرایین)، که با دیابت در ارتباط است، چاقی مفرط، سیگار کشیدن، فشار خون بالا و کلسترول بالا. بنابراین، اختلال نعوظ می‌تواند نشانه وجود بیماری‌های قلبی یا سایر مشکلات جدی پزشکی باشد.

سایر علل شایع اختلال نعوظ عبارتند از:

 • مواد تخدیری: که داروها (داروهای ضدافسردگی و داروهای فشار خون بالا، درد یا سرطان پروستات)، الکل، تنباکو و مواد مخدر و روانگردان نمونه‌هایی از آن‌ها هستند.
 • عدم تمایل به فعالیت جنسی: این مورد می‌تواند ناشی از افسردگی، اضطراب، بیماری‌های مغزی مانند سکته مغزی و تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) پایین باشد.
 • آسیب‌های عصبی: گاهی اوقات دیابت، ام‌اس، آسیب‌های نخاعی، جراحی لگن یا پروستات، رادیوتراپی یا ترومای لگن می‌توانند به اعصابی که سیگنال‌ها را از مغز به آلت انتقال می‌دهند آسیب برسانند.
 • عدم توازن هورمون‌ها: تستوسترون پایین، پرولاکتین بالا و غیرطبیعی بودن سطح هورمون تیروئید می‌تواند باعث اختلال نعوظ شود.
 • بیماری‌های مزمن کلیه‌ها و کبد: این بیماری‌ها روی رگ‌های خونی، اعصاب و سطح هورمون‌ها تأثیر منفی دارند.

دلایل نادر اختلال نعوظ نیز عبارتند از ایجاد اسکار بر روی آلت و قوس برداشتن آن (بیماری پیرونی).

پزشکان علت اختلال نعوظ را چگونه می‌یابند؟


در مواردی که اختلال بیش از دو ماه طول می‌کشد می‌بایست برای مشخص شدن علت، به پزشک مراجعه شود. پزشک برای تشخیص علت اختلال نعوظ کار خود را با کسب اطلاعات مربوط به زمان شروع مشکلات نعوظی و میل جنسی، بیماری‌ها یا صدماتی که می‌توانند باعث اختلال نعوظ شده باشند و هرگونه تغییرات فیزیکی و روانی که اخیراً در زندگی بیمار رخ داده است شروع می‌کند.‌ همچنین باید فهرستی از داروهای مصرفی بیمار در اختیار پزشک قرار گیرد. اغلب، ارزیابی پزشک شامل معاینه فیزیکی و آزمایش خون جهت چک کردن سطح تستوسترون است.

بسته به نتایج، ممکن است پزشک چند آزمایش خون نیز برای کنترل سایر هورمون‌ها، قند خون ناشتا و الکل تجویز کند. همچنین، گاهی اوقات به انجام آزمایش‌های عملکرد کبد، کلیه و تیروئید نیاز می‌شود. در موارد نادری نیز، برای برخی مردان آزمایش‌های خاصی جهت چک کردن عملکرد عصبی، رگ‌های خونی و جریان خون تجویز می‌شود.

تشخیص


پزشکان اختلال نعوظ را با بررسی تاریخچه پزشکی و جنسی بیمار و انجام معاینات فیزیکی تشخیص می‌دهند.

سایر آزمایش‌هایی که به تشخیص کمک می‌کنند عبارتند از:

 • آزمایش‌های خون
 • تست نعوظ شبانه
 • تست تزریق
 • سونوگرافی داپلر
 • معاینه سلامت روانی

درمان


درمان اختلال نعوظ به علت و میزان جدی بودن این عارضه بستگی دارد. گاهی اوقات پزشک می‌تواند با کمک به درمان علت زمینه‌ای اختلال نعوظ، این عارضه را درمان کند. گزینه‌های درمانی شامل موارد زیر هستند:

تغییر سبک زندگی

ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. آقایان می‌توانند:

 • سیگار را ترک کنند
 • مصرف الکل را محدود یا متوقف کنند
 • فعالیت فیزیکی‌شان را بیشتر کنند
 • مصرف مواد مخدر غیرمجاز را کنار بگذارند

تغییر داروهای مورد استفاده برای سایر عارضه‌های پزشکی

اگر اختلال نعوظ ناشی از مصرف یک داور باشد، پزشک مصرف یک دوز متفاوت یا یک داروی متفاوت را توصیه می‌کند.

مشاوره

در مواردی که اختلال نعوظ ناشی از مشکلات عاطفی یا روانی است، آقایان می‌توانند به یک مشاور مراجعه کنند. شریک جنسی بیمار نیز می‌تواند به انجام تکنیک‌های توصیه شده، که شامل ایجاد تدریجی صمیمیت جنسی و  تحریک می‌شود، کمک کند. چنین تکنیک‌‌هایی می‌توانند به کاهش اضطراب و استرس به وجود آمده در زمان درمان علل فیزیکی اختلال نعوظ کمک کنند.

ابزارها و جراحی

 • دستگاه مکش: در این دستگاه یک استوانه پلاستیکی بیرونی به کمک یک پمپ مکش خون را به درون آلت کشیده و باعث نعوظ می‌شود. گاهی اوقات، نیاز می‌شود که آقایان روی ریشه آلتشان یک حلقه پلاستیکی قرار دهند تا از برگشتن خون به بدن جلوگیری شود.
 • ایمپلنت‌های آلت: ایمپلنت‌های آلت (دارای دو نوعِ قابل باد کردن و انعطاف‌ناپذیر) برای موارد نادری استفاده می‌شود که بیمار به سایر درمان‌ها جواب نمی‌دهد.
 • جراحی عروق: گاهی اوقات، در آقایان جوان جریان خون به آلت با مشکل مواجه است، که برای اصلاح آن پزشک دستور به انجام جراحی می‌دهد.

مشاوره روانشناسی

اگر اختلال نعوظ ناشی از مشکلات عاطفی یا رابطه‌ای باشد، پزشک، بیمار و شریک جنسی او را به یک سکس‌تراپیست ارجاع می‌دهد.

خاصیت درمانی مکمل‌های غذایی ارائه شده برای درمان اختلال نعوظ ثابت نشده و حتی برخی از آن‌ها حاوی ترکیبات مضر هستند.

تمامی گزینه‌های درمانی با ریسک‌هایی همراهند. گاهی اوقات ممکن است بیمار مجبور شود برای یافتن درمان مناسب چندین روش را با کمک پزشک امتحان کند. اگر اختلال نعوظ ناشی از عدم توازن هورمون‌ها باشد، پزشک بیمار را به یک متخصص غدد (متخصص مشکلات هورمونی) ارجاع می‌دهد.

چگونه می‌توان از اختلال نعوظ پیشگیری کرد؟


آقایان می‌توانند با پیش گرفتن عادات سبک زندگی سالم مثل افزایش فعالیت فیزیکی، ترک سیگار و رعایت یک رژیم غذایی سالم، بسیاری از علل اختلال نعوظ را مهار کنند.

فعالیت فیزیکی

فعالیت فیزیکی باعث افزایش جریان خون در بخش‌های مختلف بدن، از جمله آلت، می‌شود. البته، مردان می‌بایست پیش از شروع فعالیت‌های جدید با یک پزشک مشورت کنند. افراد مبتدی می‌بایست کار خود را به تدریج و با انجام فعالیت‌های ساده‌تر مثل پیاده‌روی یا باغبانی شروع کنند. این افراد می‌توانند به مرور فعالیت‌های سخت‌تری مثل راه رفتن سریع یا شنا را انجام دهند. آقایان می‌بایست سطح فعالیت فیزیکی‌شان را تا دست کم 30 دقیقه در اکثر روزهای هفته بالا ببرند.

ترک سیگار

سیگار کشیدن، با ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی، منجر به بروز اختلال نعوظ می‌شود. البته، سیگار کشیدن، بدون در نظر گرفتن بیماری‌های قلبی و عروقی و سایر علل اختلال نعوظ نیز، باز هم احتمال ابتلای آقایان به اختلال نعوظ را افزایش می‌دهد.

خورد و خوراک، رژیم غذایی و تغذیه

آقایان، برای حفظ عملکرد نعوظی خود می‌بایست از یک رژیم غذایی سالم شامل غذاهای حاوی غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات، غذاهای لبنی کم‌چرب و گوشت بدون چربی استفاده کنند. رژیم‌های غذایی که در بروز اضافه وزن و بیماری‌های قلبی و عروقی نقش دارند می‌توانند باعث بروز اختلال نعوظ هم بشوند. آقایان می‌بایست از خوردن غذاهای حاوی مقادیر زیاد چربی و سدیم، که عنصر اصلی تشکیل دهنده نمک است، خودداری کنند. ایشان همچنین می‌بایست از مصرف بیش از اندازه الکل یا استفاده از مواد مخدر غیرمجاز اجتناب کنند.